Logowanie    |    Rejestracja   |

Przewodnik

Poznaj Świat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
(5 / 1 votes)
Sylwinit (sylwanit) jest minerałem wchodzącym w skład soli potasowej wydobywanym przede wszystkim w Rosji (m.in. Bieriezniki, Solikamsk na Uralu), Siedmiogrodzie, Białorusi, Kanadzie, Niemczech i w Australii. Skała powstała podczas parowania (ewaporacji) mórz i słonych jezior.
Odwiedzający te kopalnie soli mogą zachwycić się przepięknymi kolorowymi wzorami na ścianach zdobiących ogromne przestrzenie na głębokości od 200 do 450 m. Sylwinit może mieć bowiem kolor szary, biały, żółty, niebieski, czerwony, szarozielony i zielonoczerwony. Warto dla tego widoku wybrać się na wyprawę na Ural do Bierieznik, które znajdują się ok. 1,5 tys. km na wschód od Moskwy.
Pozyskiwany stąd potas wykorzystywany był już w XIX w. w rolnictwie. W Bierieznikach wydobywany jest od 1927 r. Dzięki niemu wiele owoców jest mocniejszych i łatwiej im przetrwać podczas długotrwałego transportu.
Nazwa sylwinitu pochodzi od żyjącego w XVII w. holenderskiego lekarza i chemika znanego jako Sylwiusz (Franciscusa Silvusa, François Deleboe).

Zobacz też

  • Mirny

    W Mirnym znajduje się krater po odkrywkowej kopalni diamentów. Wraz z drugą, położona również na...

  • Silwinit

    Sylwinit (sylwanit) jest minerałem wchodzącym w skład soli potasowej wydobywanym przede wszystkim...

  • Udachnaya

    W położonej 20 km za kręgiem polarnym Udachnaya znajduje się odkrywkowa kopalnia diamentów. Wraz z...