Logowanie    |    Rejestracja   |

Przewodnik

Poznaj Świat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
(5 / 2 votes)

Bangkok to stolica i największe miasto Tajlandii.

 

Jego powierzchnia to 1 531 km2 i dzieli się na 50 dzielnic (khet). Zamieszkuje go ponad 8 mln mieszkańców (wg niektórych danych nawet 10 mln), co daje mu 21 pozycję na świecie w kategorii największych miast. Na każdy kilometr kwadratowy miasta przypada ok. 5300 osób.

Położony jest nad zatoką Menam, ok. 40 km od jej ujścia do Zatoki Tajlandzkiej. Światowa Organizacja Meteorologiczna uznała Bangkok za najgorętsze miasto świata. Przez miasto przepływa rzeka Chao Phraya, po której kursuje kilka linii promowych.

W 1764 r. Ajutthaji wybudował w wiosce, która tutaj istniała i nosiła nazwę Bang Makok, czyli Wieś Oliwnych Drzewek, swój obóz warowny, po tym jak birmańskie wojska zniszczyły poprzednią stolicę Syjamu, czyli dzisiejszej Tajlandii. Rama I w dniu swej koronacji w 1782 r. przeniósł tutaj stolicę i nadał miastu nazwę składającą się z 43 sylab, a wraz z upływem czasu dodano kolejne 21 sylab i w ten sposób powstała jego dzisiejsza pełna nazwa, tj. Miasto aniołów, wielkie miasto [i] rezydencja świętego klejnotu Indry [Szmaragdowego Buddy], niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana. Nazwa ta, ze względu na swą długość, została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Bangkok ma kilka centrów, w zależności od tego, jaką jego funkcję mamy na myśli.

Centrum handlowe znajduje się w okolicach Ratchadamri, Phaya Thai oraz Rama I. To tutaj powstały drapacze chmur.

Stare centrum oraz dzielnica rozrywki  znajduje się w okolicach ulicy Rama IV i Sathon Tai/Nuea (zabudowa z lat 1970 – 1990).

Znowuż centrum turystyczne znajduje się w okolicach Phra Borom Maha Ratcha Wang (Wielkiego Pałacu Królewskiego). To tutaj znajdziemy zabytkowe budynki pałacowe oraz kompleksy świątynne powstałe między XVIII a początkiem XX w. Tutaj też swoje siedziby mają instytucje rządowe oraz mieszka król Tajlandii.

Dawniej mieszkańcy oraz turyści poruszali się po Bangkoku słynnymi tuk-tukami. Dziś zazwyczaj po mieście przemieszcza się taksówkami, dobrze rozwiniętą komunikacją autobusową i kolejową , w tym szybką kolejką napowietrzną BTS Skytrain, SARL oraz linią metra MRT.

Większość mieszkańców Bangkoku (wg danych 92%) wyznaje buddyzm. W mieście mieszka też ok. 6% muzułmanów. Stąd znajdziemy tu ponad 400 buddyjskich świątyń, 55 meczetów oraz 10 kościołów.

 

W Bangkoku jest 6 uniwersytetów (najstarszy powstał w 1916 r.) i politechnika. Warto odwiedzić również Bibliotekę Narodową raz Muzeum Narodowe (otwarte w 1926 r.), w którym znajdują się eksponaty archeologiczne oraz dzieła sztuki Tajów.

Zobacz też