Logowanie    |    Rejestracja   |

FAQ

Najczęstsze Pytania
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 90010.

Maroko, Tunezja a może Egipt? Planując podróż do któregoś z krajów Muzułmańskich należy pamiętać o miesiącu postu i modlitwy – Ramadanie.

 

Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego, uznawany za święty. Według tradycji to właśnie w tym miesiącu, prorok Mahomet otrzymał pierwsze objawienia świętej księgi islamu, Koranu. Podczas trwania Ramadanu przez trzydzieści dni od wschodu do zachodu słońca, muzułmanom nie wolno spożywać pokarmów, pić żadnych napojów, palić papierosów ani uprawiać seksu.  Post ma na celu odpuszczenie grzechów oraz wzmocnienie ciała i siły ducha.

Turyści decydujący się na urlop w którymś z krajów Islamskich, mogą spotkać się z pewnymi trudnościami w podróżowaniu czy zwiedzaniu. Obsługa w restauracjach czy hotelach może być zmęczona i powolna, niekiedy można odczuć zdenerwowanie i rozdrażnienie. To na co powinniśmy zwracać uwagę, to palenie w miejscach publicznych. Podczas postu, Muzułmanie nie palą papierosów w ciągu dnia więc, niekiedy może przeszkadzać im to, że turyści mogą sobie na to pozwolić. 

Kolejnym utrudnieniem może być fakt że wielu pracowników banków, kantorów czy urzędów pracuje dużo krócej a rozkłady jazdy ulegają zmianom.

Najtrudniejszym okresem do podróżowania, jest okres kilku dni po Ramadanie. Muzułmanie traktują ten czas jako okazje do rodzinnych spotkań i sami często podróżują, przez co wszędzie jest tłok, a na drogach częste są korki.

W roku 2015 Ramadan rozpocznie się w czwartek 18 czerwca i będzie trwać przez 30 dni, do piątku 17 lipca.

 

Daty rozpoczęcia oraz zakończenia Ramadanu w kolejnych latach:

Początek Koniec Rok
6 czerwca  5 lipiec 2016
27 maj 25 czerwca 2017
16 maj 14 czerwca  2018
6 maj 4 czerwca  2019
24 kwietnia 23 maj 2020
13 kwietnia 13 maj 2021
2 kwietnia 2 maj 2022
23 marca 21 kwietnia 2023